#BEZPIECZNEWAKACJE 2021
Wyrusz na #bezpiecznewakacje z Akademią NASK!
Drodzy Rodzice!
Mamy nadzieję, że letnie miesiące to czas spokojnego relaksu dla całej rodziny. Te chwile to moment wytchnienia, rozrywki iodpoczynku. Zwiększone ilości wolnego czasu, szczególnie w gorszą pogodę dzieci chętnie spędzają w sieci, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa online, ma bardzo duże znaczenie.
Edukacyjną pomocą mamy nadzieję okażą się gry i zabawy Akademii NASK przygotowane jako forma rozrywki dla młodszych dzieci (6-9 lat), jaki i tych już trochę starszych (9+).
Do realizacji zadań potrzebne będą podstawowe przedmioty, które znajdziecie w swoich domach.
W okresie letnim systematycznie będą pojawiać nowe propozycje scenariuszy.
Zapraszamy do wspólnej, rodzinnej, edukacyjnej przygody!
- Letnie łamigłówki
Zagadki i łamigłówki są lubiane przez osoby w każdym wieku. Nie tylko bawią, ale mają też ważny walor edukacyjny – szczególnie dla dzieci. Ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia, poprawiają spostrzegawczość. Zabawa „Letnie łamigłówki” pozwoli Twojemu dziecku jednocześnie poćwiczyć umysł, jak i poznać nowe pojęcia związane z korzystaniem z internetu oraz komputera.
Letnie łamigłówki - kliknij w link, aby pobrać.
- Nie tańcz z wilkami!
Zapraszamy do edukacyjnej zabawy z owcami w sieci. Zabawa „Nie tańcz z wilkami” pozwoli Twojemu dziecku nauczyć się asertywnie odpowiadać, gdy nie chcę, aby materiały przedstawiające jego/jej wizerunek zostały opublikowane w sieci.
Nie tańcz z wilkami! - kliknij w link, aby pobrać.
- Zabawy ruchowe w plenerze
Podczas ciepłych dni, wolnych od nauki, warto spędzić czas aktywnie i na świeżym powietrzu bez wpatrywania się w ekrany. Dzisiaj proponujemy Wam kilka zabaw ruchowych w plenerze, które są dobrą okazją do poruszenia tematów związanych z urządzeniami mającymi dostęp do internetu oraz z bezpieczeństwem użytkowania. Dzieci będą miały okazję nie tylko nauczyć się czegoś nowego, ale także wykazać własną wiedzą. Warto pamiętać, że gry i zabawy ruchowe mają pozytywny, wszechstronny wpływ na organizm dziecka.
Zabawy ruchowe w plenerze – kliknij w link, aby pobrać.
- Nie bądź paplą (wiek 7-9 lat)
Prywatność może być też przedmiotem ataków cyberprzestępców, którzy są w stanie stworzyć fałszywą tożsamość, poprzez dostęp do danych zapisanych na urządzeniach cyfrowych wykorzystywanych przez dzieci, bądź poprzez złośliwe oprogramowanie zaszyte w popularnych grach i aplikacjach. Zabawa ,,Nie bądź paplą!" pomaga przybliżyć dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z komunikatorów internetowych.
Nie bądź paplą! – kliknij w link, aby pobrać.
- Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka
Zabawa ,,Nie wstydź się uczyć(...)" zaprasza do próby wspólnego poszukiwania rozwiązań na usterki, bugi lub inne formy problemów, jakie sprawiają nam urządzenia cyfrowe. Myślisz, że nie ma już pomysłów na naprawę danego sprzętu lub metody na usprawienie funkcjonalności? Spróbuj spytać nastoletnie dziecko. Razem możecie dojść do kreatywnych i innowacyjncyh spostrzeżeń, jakich wcześniej sami nie zauważyliście.
Nie wstydź się uczyć – kliknij w link, aby pobrać. - Grajmy z głową - o bezpiecznym korzystaniu z gier cyfrowych (10-13 lat)
Zabawa ,,Grajmy z głową" zachęca do refleksji nad tym jak gramy i ile czasu poświęcamy na rozrywkę cyfrową. Czy buduję przyszłościowe kompetencje, czy tworzy formę niezdrowego nawyku behowiarolnego? Wspólnie z dzieckiem obejrzycie materiał edukacyjny z serii odcinków Plika i Foldera, a po seansie zaproście do rozmowy na temat codziennych gamingowych nawyków.
Grajmy z głową - klinij w link, aby pobrać.