Newsletter lipiec 2023
AKADEMIA NASK ZMIENIŁA SIĘ W CYBERPROFILAKTYKA NASK
Każdego roku obserwujemy wzrost korzystania przez dzieci i młodzież z internetu. Tematyka związana z zagrożeniami online, m.in. cyberprzemocą, wyłudzeniami danych osobowych czy nadużywaniem urządzeń elektronicznych jest aktualna. Nowym wątkiem są dylematy związane z możliwościami i bezpieczeństwem wykorzystania sztucznej inteligencji.Misją NASK jest m.in. rozwijanie edukacyjnego, informacyjnego, naukowego i technologicznego potencjału w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dlatego, aby lepiej oddać specyfikę naszych działań i podjąć dialog w tematyce zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom sieciowym, w miejsce Akademii NASK powstała Cyberprofilaktyka NASK (realizowana przez Dział Profilaktyki Cyberzagrożeń - Cyberprofilaktyka NASK).
DEEPFAKE: JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE NAS OSZUKIWAĆ?
Postęp technologiczny w zakresie możliwości sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej wyraźny/widoczny w ostatnich latach. Jedną z bardziej spektakularnych w odbiorze wizualnym technologii są deepfake’i tworzone za pomocą sieci generatywnych – GAN (ang. Generative Adversarial Networks). To właśnie ta technika umożliwia tworzenie realistycznych i praktycznie niemożliwych do wykrycia efektów wizualnych, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne.Co o deepfake’ach już wiemy, jakie dają możliwości, a jakie generują ryzyka?
W tym artykule eksperci z Działu Biometrii z Pionu Sztucznej Inteligencji w NASK odpowiadają na następujące pytania:
- Czym jest deepfake?
- Jakie są rodzaje deepfake’ów?
- Do czego może być wykorzystana technologia deepfake i jakie wiąże się z tym ryzyko?
- Jakie są sposoby radzenia sobie z deepfake'ami?
- Czy istnieją przepisy prawne dotyczące technologii deepfake?
- Dlaczego warto rozmawiać na ten temat z dziećmi i młodzieżą?
Jeśli uznasz za przydatny/ciekawy/warty polecenia udostępnij ten artykuł swoim bliskim!
17. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE”
Zapraszamy na 17. Międzynarodową Konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Jest to największe w Polsce wydarzenie dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej.W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 26-29 września i będzie miała charakter hybrydowy. Poza transmisją online, część osób będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu osobiście w Warszawie.
W dniach 26-27 września odbędą się sesje plenarne nadawane na żywo z miejsca konferencji w Warszawie. Wśród tegorocznych prelegentów między innymi: Magdalena Bigaj, Inez Okulska, Jacek Pyżalski, Julia Davidson. Natomiast 28 i 29 września będzie można wziąć udział w sesjach warsztatowych online, na które obowiązywać będzie osobna rejestracja.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni będą dostępne w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim. Konferencja będzie tłumaczona również na polski język migowy.
Organizatorami konferencji są: Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym Partnerem konferencji jest Fundacja Orange, a Partnerem – Librus.
Już dziś zapraszamy do rejestracji: https://konferencja.saferinternet.pl/rejestracja. Liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona.