16. Międzynarodowa Konferencja już za nami
09.11.2022
16. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” jest jednym z największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Tegoroczna edycja odbyła się 27-30 września 2022 r. i miała charakter hybrydowy. 27-28 września to główna część konferencji, którą stanowiły sesje plenarne plenarne i równoległe. Udział w nich można było wziąć stacjonarnie w Warszawie (Airport Hotel Okęcie) lub w formule online - spotkanie było transmitowane na żywo do internetu.
29-30 września odbyło się 14 sesji warsztatowych online (w tym 4 prowadzone wyłącznie w j. ukraińskim), prowadzonych przez ekspertów z Polski i z zagranicy. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni wydarzenia dostępne były w językach polskim, angielskim oraz ukraińskim. Konferencja była tłumaczona również na język migowy.
W konferencji stacjonarnie wzięło udział 313 osób z Polski i z zagranicy. Osób, które uczestniczyły online w wydarzeniu 27-28 września było 1269, zaś w warsztatach online odbywających się 29-30 września uczestniczyło 2794 osoby. Uczestnikami konferencji byli głównie eksperci z sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Nie zabrakło też przedstawicieli biznesu (dostawcy usług i treści internetowych).
Wśród prelegentów 16. Międzynarodowej Konferencji znaleźli się światowej klasy eksperci zajmujący się ochroną dzieci online. Prelegenci, poza Polską, reprezentowali Belgię, Czechy, Holandię, Islandię, Niemcy, Szwajcarię, Ukrainę oraz Wielką Brytanię. Prelegenci podzielili się wynikami badań, swoją wiedzą, doświadczeniami oraz praktykami w zakresie reagowania na zagrożenia dla dzieci i młodzieży związane z internetem.
Wszystkie sesje plenarne były nagrywane. Nagrania z wystąpień prelegentów wydarzenie znajdują się na kanale YT PCPSI (obejrzyj).
Organizatorem konferencji byli Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzy NASK Państwowy Instytut Badawczy i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach programu Komisji Europejskiej Digital Europe.
Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Orange (główny partner), Google Polska, Samsung, TikTok, Librus, ukraińska organizacja #StopSexting (partner merytoryczny).
Zaś honorowymi patronatami wydarzenie objęli: Prezes Kancelarii Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacji).
Warto też dodać, że uczestnicy zostali zaproszeni do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej online. Zebrano ponad 719 ankiet. Średnie oceny (w skali 1-5) wyniosły 4,8.