Akt o usługach cyfrowych - broszura informacyjna
08.03.2024
Już niedługo internet może stać się bardziej bezpieczny dzięki nowym przepisom, zebranym w Akt o usługach cyfrowych (DSA), który obowiązuje od 17 lutego 2024 r. na terenie Unii Europeusjkiej.
Zobowiązują one wszystkich dostawców usług (nie tylko tych największych - którzy musieli podporządkować się im już w zeszłym roku) do wprowadzenia i stosowania ujednoliconego (dla całej Unii Europejskiej) systemu usuwania treści nielegalnych, a także moderowania treści obecnych w internecie i informowania użytkowników o podejmowanych w tych obszarach działaniach. Dotyczy to wszystkich firm dostarczających internet a także udostepniających domeny, przestrzeń na strony, miejsce na przechowywanie plików w internecie i publikację treści w sieci. W dużym stopniu ułatwi to i przyspieszy eliminację treści szerzących nienawiść, przemoc czy seksualne wykorzystywanie osób niepełnoletnich.
Nowe przepisy zakładają m.in., że użytkownicy będą mogli łatwo zgłaszać nielegalne treści, a "platformy będą musiały przetwarzać takie zgłoszenia z należytą starannością". - Na platformy cyfrowe będzie nałożona większa odpowiedzialność za usuwanie nielegalnych treści oraz wprowadzona zostanie bardziej efektywna procedura ich usuwania - tłumaczy Maciej Groń, ekspert ds. regulacji prawnych i współpracy w NASK.
W jaki sposób DSA chroni dzieci i młodzież w internecie? Art. 28 stanowi, że platformy internetowe, z których mogą korzystać małoletni, muszą zapewnić młodym użytkownikom wysoki poziom prywatności, bezpieczeństwa i ochrony.
Użytkownicy – a w szczególności dzieci i młodzież – powinni być chronieni przed niebezpieczeństwem i zagrożeniami w internecie, takimi jak molestowanie, nękanie, nieprawdziwe informacje, nielegalne treści lub osoby podające się za kogoś innego. Analizując zagrożenia, jakie ich usługi stwarzają dla młodych użytkowników, bardzo duże platformy internetowe i bardzo duże wyszukiwarki internetowe muszą rozważyć:
- czy małoletni z łatwością rozumieją sposób funkcjonowania usługi
- czy małoletni narażeni są na znalezienie treści, które mogłyby zaszkodzić ich „rozwojowi fizycznemu, psychicznemu i moralnemu” („treści nieodpowiednie dla wieku”)
- w jaki sposób cechy strukturalne usług mogą powodować uzależnienie.
Podobnie jak z ograniczeniami wiekowymi w przypadku filmów w kinie, niektóre treści i usługi online nie są odpowiednie dla młodszych grup wiekowych. W związku z tym platformy muszą również wprowadzić środki mające na celu ograniczenie tego ryzyka, w tym (w stosownych przypadkach, w zależności od platformy):
- kontrolę rodzicielską - ustawienia, które pomagają rodzicom i opiekunom na przykład monitorować lub ograniczać dostęp dzieci do internetu, aby chronić je przed zagrożeniami w internecie i nieodpowiednimi treściami.
- weryfikację wieku - system sprawdzania wieku użytkowników przed uzyskaniem przez nich dostępu do usługi, na przykład w oparciu o fizyczne identyfikatory lub inne formy identyfikacji
- narzędzia pomagające młodym ludziom sygnalizować nadużycia lub uzyskać wsparcie.
Komisja Europejska opracowała specjalną broszurę, która szczegółowo wyjaśnia w jaki sposób DSA ma zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży w internecie.
Trwają już konsultację założeń do ustawy, mającej wdrożyć wytyczne DSA w Polsce.