Bezpieczeństwo młodzieży w sieci. Warsztaty "Co wie o Tobie internet"?
22.07.2022
21 lipca 2022 r. w Cyfryzacji KPRM odbyło się spotkanie dot. bezpieczeństwa młodzieży w sieci, które otworzył Adam Andruszkiewicz - Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera, a poprowadziła Kinga Niemiec - Doradca Sekretarza Stanu w KPRM.W ramach wprowadzenia do tematyki zagadnienia, Kinga Niemiec przedstawiła uczestnikom wyniki badań Nastolatki 3.0, skupiając się na danych związanych z tym ile godzin dziennie młodzi ludzie korzystają z internetu oraz z jakimi zagrożeniami spotykają się najczęściej. Zwróciła uwagę na fakt, że zaledwie 24% badanych nastolatków powiadamia o rodziców o tym, że padło ofiarą cyberprzemocy.
Ewa Domańska oraz Julia Piechna z Zespołu Edukacji Cyfrowej NASK przeprowadziły dla młodzieży warsztaty: Co internet wie o Tobie? Ekspertki wspólnie z młodymi użytkownikami sieci rozmawiały – co oznacza dla nich słowo prywatność, jakie są jej rodzaje i jak brzmi jej definicja. Uczestnicy stworzyli mapy myśli, dzieląć się przemyśleniami nad tym czym jest dla nich prywatność i cyfrowy ślad.
Prowadzące omówiły ponadto takie zjawiska jak: doxing oraz OSINT (biały wywiad). Wskazały z jakich otwartych źródeł danych można pozyskać informacje na temat wybranej osoby, kto najczęściej i z jakich powodów z korzysta z technik białego wywiadu. Pokazały jakie informacje można uzyskać na podstawie metadanych zdjęcia, a także przykładowe serwisy społecznościowe, dzięki którym można sprawdzić czy do sieci nie wyciekły takie dane jak nasz adres email czy numer telefonu. Ekspertki zachęcały młodych ludzi do ochrony własnych danych w sieci i przemyślanego publikowania informacji na swój temat czy zdjęć.
Zwieńczeniem spotkania było podpisanie Deklaracji o wspólnym działaniu na rzecz Bezpieczeństwa w Sieci przez najważniejsze Młodzieżowe Rady w kraju, są to m.in. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Dokument potwierdza wspólną intencję i zaangażowanie stron oraz stanowi kolejny i ważny krok organizacji w celu podjęcia dodatkowych działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznego Internetu dla młodzieży.
Źródło: https://twitter.com/cyfryzacjakprm
Julia Piechna
Ekspert NASK
Od 2007 r. pracuje w NASK, w Zespole Edukacji Cyfrowej. W swojej pracy zdobyła doświadczenie w organizacji szeregu konferencji i szkoleń poświęconych tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, tworzeniu programów edukacyjnych oraz prowadzeniu kampanii medialnych. W 2020 r. została uwzględniona w „Liście 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce”.
Ewa Domańska
Ekspert NASK
Ekspert NASK
Od 2021 r. pracuje w NASK, w Zespole Edukacji Cyfrowej. Specjalizuje się w zagadnieniach problematycznego używania internetu i urządzeń cyfrowych. Aktywnie uczestniczy w projektach edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). W latach 2018 – 2020 prowadziła zajęcia w szkołach podstawowych dla uczniów oraz spotkania dla rodziców/opiekunów i nauczycieli, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej dot. bezpiecznego korzystania z sieci.