Cybeprofilaktyka NASK na Gliwickich Dniach Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Choruje na nią 280 mln ludzi na świecie (około 3,8 proc. populacji). Z uwagi na to, że jest wykrywana coraz częściej we wszystkich grupach wiekowych, WHO przewiduje, że do 2030 roku może to być najczęściej występujące schorzenie.
WHO alarmuje również, że co piąty nastolatek na świecie ma problemy psychiczne bądź behawioralne, a początek ponad połowy wszystkich zaburzeń psychicznych ma miejsce w okresie dojrzewania. W trosce o dobro dzieci i nastolatków w dniach 21–22 listopada odbyły się Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży w PreZero Arenie Gliwice.
Podczas towarzyszącej im konferencji "Rozmawiajmy o nastroju bezstrESSA" eksperci Cyberprofilaktyki NASK spotkali się z nauczycielami i rozmawiali na temat, który nurtuje wiele osób pracujących w szkołach: Cyberprzemoc w mojej klasie. Jak zapobiegać? Jak reagować?
Rodzice mogli wziąć udział w prelekcjach nt. Zagrożenia w mediach społecznościowych oraz Dziecko hejtujące – dziecko hejtowane. Jak rozmawiać o hejcie?
Uczniowie dwóch klas 7 z gliwickich szkół uczestniczyli w warsztatach Sztuka odporności: Pokonywanie hejtu w praktyce.
Uczestnicy spotkań podkreślali potrzebę rozmów i edukacji w poruszanych przez nas wątkach.
Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży to wydarzenie organizowane przez PreZero Arenę Gliwice, Centrum Kultury Victoria oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.