Dzień NASKowy podczas Festiwalu Nauki 27.09.2024. Zapraszamy na ul. Kolską w Warszawie
Jak co roku NASK PIB bierze udział w Festiwalu Nauki, imprezie organizowanej przez stołeczne placówki naukowe. Ideą są spotkania w siedzibach instytutów, wykłady, warsztaty, prelekcje. Integralną częścią Festiwalu Nauki są lekcje festiwalowe, podczas których dzieci i młodzież mają okazję wyjść poza szkolne progi i schematy uczenia. NASK PIB od lat zaprasza młodzież na organizowane przez siebie lekcje. W tym roku mamy do zaoferowania 4 lekcje po 90 minut, odbywające się stacjonarnie w Warszawie, przy ul. Kolskiej:
Cyberprzemoc – znaki ostrzegawcze
Termin: piątek, 27 Września, 2024 - g. 9:00
Grupa docelowa: klasa SP 4-6
Co jest cyberprzemocą, a co nie jest? Jak to rozpoznać? Dlaczego hejter hejtuje i w co gra? Paragraf na hejt i co dalej? Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy uczestników, rozwój empatii i asertywności, a także doświadczenie własnej sprawczości wobec zjawiska cyberprzemocy. Zwrócimy również uwagę na prawa i obowiązki użytkowników cyberprzestrzeni.
Prowadzący: Anna Słupska, Paweł Ogrodzki - NASK PIB
Podstawy uczenia maszynowego
Grupa docelowa: klasa ze szkoły średniej
Uczenie maszynowe a w szczególności: algorytmy grupowania i klasyfikacji; drzewa decyzyjne; pochodna funkcji, poszukiwanie minimum funkcji, dopasowywanie funkcji danego typu do posiadanych danych; minimum funkcji więcej niż jednej zmiennej, podstawy uczenia sieci neuronowych.
Prowadzący: Konrad Ciecierski - NASK PIB
Deepfake - czyli o tym, jak łatwo zostać... Tobą
Termin: piątek, 27 Września, 2024 - g. 9:30
Grupa docelowa: klasa SP 7-8
Słyszeliście o deepfake'ach? To jedna z najnowszych i najbardziej fascynujących technologii, która zdobywa świat w ekspresowym tempie. Wyobraźcie sobie, że możecie zobaczyć ulubionego aktora w Waszym ulubionym filmie, mimo że oryginalnie tam nie występował. Albo co powiesz na to, że możecie zobaczyć siebie w roli bohatera ulubionego filmu, lub nawet stworzyć własny film z ulubionymi aktorami i Wami w roli głównej? Brzmi niesamowicie i ekscytująco, prawda? Niestety ta technologia ma również swojego złego bliźniaka... Może być wykorzystana do rozebrania Ciebie, do nagrania Twoich słów, których nigdy nie powiedziałeś, do wyłudzenia od Ciebie zarobionych Twoich pierwszych pieniędzy...
Cyfrowy dobrostan - jak znaleźć równowagę między światem online a offline?
Grupa docelowa: klasa SP 7-8
Młodzież spędza coraz więcej czasu przed ekranami, co znacząco wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli chcesz pomóc swojej klasie wyjść z tej toksycznej relacji z telefonem, zyskać większą kontrolę nad ich czasem i emocjami, a jednocześnie czerpać radość z korzystania z technologii, te warsztaty są idealnym rozwiązaniem!
Prowadzący: Agata Kuszner, Natalia Wójcicka - NASK PIB