Profilaktyka cyberzagrożeń – nasze działania w lutym
05.03.2024
Miesiąc luty upłynął pod znakiem wyjątkowo dużej liczby wydarzeń. W drugi wtorek lutego obchodziliśmy, jak co roku, Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tego konsorcjum wspólnie zorganizowaliśmy galę Dnia Bezpiecznego Internetu w Warszawie oraz serię lekcji online dla dzieci i młodzieży oraz webinarów dla osób dorosłych, w szczególności pracujących z młodymi użytkownikami internetu.
W lutym przeprowadziliśmy 12 lekcji online dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich o tematyce: „Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić”, „Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad”, „Zagrożenia dla naszej prywatności w sieci”, „Z internetem świat jest bliski”, „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować”, „Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline”, „Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad”, „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować”. Wzięło w nich udział łącznie ponad 50 tys. uczniów.
Z dorosłymi odbiorcami spotkaliśmy się w trakcie 2 webinarów („Zagrożenia w mediach społecznościowych” oraz „Hejt w mojej klasie. Jak zapobiegać? Jak reagować?”), w których uczestniczyło ponad 900 osób oraz podczas 2 spotkań stacjonarnych („Przeciwdziałanie cyberprzemocy w szkole” i „Uzależnienie od urządzeń ekranowych i gier komputerowych”), w których wzięła udział łącznie niemal setka rodziców uczniów.
Ponadto, w ramach profilaktycznych działań własnych Cyberprofilaktyki NASK spotkaliśmy się w ciągu tego miesiąca z ponad 600 uczniami ze szkół w Warszawie i Legnicy podczas 26 wystąpień na żywo. Tematyka tych lekcji obejmowała hejt, tożsamość i relacje, zagrożenia prywatności w sieci, cyberprzemoc oraz niebezpieczne i szkodliwe treści.
Mieliśmy także okazję 3 lutego wystąpić podczas Konferencji "Rola szkoły w kształtowaniu kompetencji przyszłości" organizowanej przez Gigantów Programowania, gdzie przybliżaliśmy temat praktycznego nauczania o cyberbezpieczeństwie.