NASK na konferencji "Uwaga smartfon"
10.05.2022
Anna Rywczyńska Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet była jednym z ekspertów biorących udział w Międzynarodowej Konferencji „Uwaga Smartfon!”, która odbyła się 10 maja 2022 r. w Krakowie.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.
Kolejne badania, a także doświadczenie rodziców, opiekunów i nauczycieli wskazują, że dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu pogrążone w smartfonach. Grają w gry, korzystają z mediów społecznościowych i komunikatorów. Jest to dla nich sposób na rozrywkę, życie towarzyskie i nawiązywanie relacji, ale też zdobywanie informacji. Zjawisko nadmiernego korzystania z internetu, a w szczególności ze smartfonów, szczególnie nasiliło się w czasie pandemii. Jednakże jego ocena nie jest jednoznaczna. Z jednej strony bowiem smartfony okazały się niezastąpionym narzędziem podczas nauki zdalnej, z drugiej mogą powodować zachowania problemowe, uzależnienia, kontakt z niebezpiecznymi treściami czy hejtem.
NASK od wielu lat działa zarówno w obszarze edukacji na temat zagrożeń i korzyści wynikających z rozwoju cyfryzacji. Prowadzimy szkolenia, konferencje, webinary dla nauczycieli, rodziców, ale też dzieci i młodzieży. Ponadto Zespół Dyżurnet.pl, umiejscowiony w strukturach NASK, działa na rzecz ochrony najmłodszych w sieci, do którego można zgłaszać nielegalne, niebezpieczne treści.
Anna Rywczyńska uczestniczyła w sesji Rodzicielstwo & Bezpieczeństwo – czy smartfony ułatwiają, czy utrudniają rodzicielstwo, jak bardzo kwestie bezpieczeństwa wpływają na proliferację smartfonów? Podsumowując wydarzenie ekspertka NASK powiedziała: „Na konferencji duży nacisk położono na problematykę obecności smarfona w życiu dziecka, który bez zaangażowania rodziców, nauczycieli potrafi zawładnąć codziennością młodych ludzi oraz narazić ich na szereg zagrożeń. W panelu poświęconym rodzicielstwu w kontekście bezpieczeństwa dyskutowaliśmy, w jaki sposób zadbać o bezpieczne i mądre korzystanie z technologii cyfrowej przez najmłodszych”.
W wydarzeniu udział wzięli eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady wygłosili również goście specjalni: Jean M. Twenge - profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr Manfred Spitzer - psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek „Cyfrowa demencja”, ”Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, popularyzujących neuronaukę.
W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabrali m.in. Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Jadwiga Emilewicz - Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu wchodząca w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, Janusz Cieszyński - Sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Szef Centrum GovTech, Michał Kot - Dyrektor Instytutu Pokolenia, Łukasz Cichocki - Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, Tomasz Lewandowski - dr nauk prawnych i adwokat, Tomasz Solecki - psychoterapeuta uzależnień i doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęconych aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni, Bogna Białecka - psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Anna Rywczyńska - Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Janusz Morbitzer - prof. nadzw. Akademii WSB, Michał A. Michalski - Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS i inni.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego.