Profilaktyka cyberzagrożeń – nasze działania w czerwcu
18.07.2024
Niemal do samego końca roku szkolnego nasi eksperci odwiedzali placówki edukacyjne. Ponownie udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego w Piastowie, aby uczulić tym razem pięć klas pierwszych na problem cyberprzemocy. Klasy 5. i 6. ze Szkoły Podstawowej w Młochowie wysłuchały pogadanek o radzeniu sobie z hejtem oraz o prywatności i śladzie cyfrowym. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej - Holiday Inn Warsaw zaprosiło nas także do zaprezentowania zagadnień prywatności i cyfrowego śladu dla uczestników konkursu ekonomicznego „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów”.Mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie NASK dwie klasy pierwsze z Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, które wygrało licytację Wielkiej Orkiestry Społecznej Pomocy na nasze specjalne szkolenie obejmujące serię warsztatów nt. cyfrowego dobrostanu, cyfrowego śladu i prywatności oraz oszustw socjotechnicznych.
W ramach współpracy NASK z Policją przeprowadziliśmy szkolenia w Suchej Beskidzkiej oraz w Radomiu, które pozwoliły wyposażyć funkcjonariuszy pracujących z młodzieżą w usystematyzowane, kompleksowe informacje Cyberprofilaktyki, Dyżyrnetu oraz CERT-u na temat niebezpiecznych treści i zachowań w internecie, zagrażających młodym osobom.
Równolegle do spotkań na żywo kontynuujemy nasze wystąpienia online. W czerwcu wyemitowaliśmy na żywo dwa kolejne Cyfrowe Wieczory dla Rodziców – dotyczące zachowań ryzykownych oraz dostępu dzieci do pornografii. Z kolei, z inicjatywy Warszawskiego Instytutu Bankowości przeprowadziliśmy serię webinarów dotyczących dezinformacji dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich.
Na nasz kanał YouTube trafił trzeci webcast z serii Cyfrowych Wieczorów dla Rodziców pt. Dlaczego gry mogą uzależniać. Co rodzic wiedzieć powinien? Opublikowaliśmy ponadto komplet nagrań sesji i wystąpień z konferencji Make It Clear: O skutecznej edukacji medialnej w językach: polskim, angielskim oraz migowym.