Profilaktyka cyberzagrożeń – nasze działania w maju
10.06.2024
Maj przyniósł nam nowe, różnorodne spotkania. Nasi eksperci odwiedzili Gostynin, gdzie wraz z Komendą Powiatową Policji w Gostyninie przeprowadzili zajęcia z zapobiegania hejtu w trzech gostynińskich szkołach dla łącznie ponad pół tysiąca uczniów. Następnie, dla rodziców - pracowników Polskiego Holdingu Nieruchomości – wyemitowaliśmy specjalnie zamówioną serię webinarów - Uzależnienie od internetu i gier, Bezpieczeństwo informacji w sieci/prywatność, Zagrożenia w mediach społecznościowych oraz Prywatność i cyfrowy ślad, które łącznie zebrały ponad 200 słuchaczy. Na CD Action Expo również nie mogło zabraknąć eksperta Cyberprofilaktyki, który wziął udział w panelu dyskusyjnym i przybliżył słuchaczom temat dezinformacji.NASK przygotował specjalne oferty zajęć z młodzieżą jako nagrody możliwe do wylicytowania z okazji tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki tej inicjatywie, klasa integracyjna w szkole ze Starogardu Gdańskiego mogła wziąć udział w różnorodnych warsztatach na temat cyberprzemocy, cyfrowego dobrostanu, prywatności oraz dezinformacji w dogodnym dla siebie, majowym terminie. Lekcje prowadziliśmy ponadto w warszawskich szkołach – w Szkołach Podstawowych nr 403 oraz 322 zrealizowaliśmy warsztaty o rozpoznawaniu i zapobieganiu cyberprzemocy a w Akademii Dobrej Edukacji, uczniowie na poziomie szkoły ponadpodstawowej odbyli warsztaty dotyczące dobrostanu psychicznego i nadużywania nowych technologii. Odwiedziliśmy także i Kraków, gdzie niemal 350 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz 89 wysłuchało prowadzonych przez nas lekcji nt. wizerunku w sieci, śladu cyfrowego, prywatności, cyfrowego dobrostanu oraz ryzyk związanych z publikacją materiałów intymnych.
Na zaproszenie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Siedlcach, przeprowadziliśmy w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie 3-godzinne szkolenie z zakresu podstaw zagrożeń w internecie, ochrony prywatności i śladu cyfrowego, uzależnienia od internetu oraz hejtu w internecie. W drugiej połowie maja natomiast przeprowadziliśmy w Legionowie szkolenie nt. Zagrożeń w mediach społecznościowych oraz Profilaktyki uzależnień cyfrowych dla koordynatorów ds. profilaktyki społecznej z komend wojewódzkich/Stołecznej Poilcji oraz wykładowców szkół policyjnych w ramach seminarium organizowanego przez Komendę Główną Policji pn. „Nowe wyzwania dla współczesnej profilaktyki w obszarze cyberzagrożeń i handlu ludźmi ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży (26 uczestników). Wznowiliśmy także kolejną edycję webinarów „Cyfrowe wieczory dla rodziców”. Sukcesywnie dodajemy nagrania z tych wydarzeń, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym słuchaczom zapoznanie się z aktualnymi tematami w dogodnym dla siebie czasie.
Dużym wydarzeniem, w którego realizacji pomagaliśmy, była konferencja "Make It Clear: o skutecznej edukacji medialnej!". Zachęcamy do obejrzenia naszej relacji i nagrania. Nasze działania edukacyjne w tym miesiącu dopełniły dwa webinary o Dezinformacji, zrealizowane dzięki inicjatywie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości dla ok. 70 uczniów szkół podstawowych i średnich.