Rekordowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
06.05.2022
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem wydarzenia jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, jak również promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility).
Centralnym punktem obchodów DBI 2022 była ogólnopolska konferencja, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz edukatorów pracujących z dziećmi. Wzięło w niej udział 6 500 uczestników. W 14 webinarach organizowanych przez PCPSI uczestniczyło 2 400 profesjonalistów, a do 20 lekcji i spektakli online przyłączyło się ponad 100 000 uczniów. Jeśli nie mieliście okazji uczestniczyć w Konferencji DBI 2022, zapraszamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia!
Podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorzy lokalnych obchodów DBI mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę. W tym roku do DBI zarejestrowano aż 5005 lokalnych inicjatyw, w których wzięło udział łącznie niemal 3 mln uczestników! Złożono 406 sprawozdań konkursowych, a 38 inicjatyw zostało nagrodzonych przez organizatorów i partnerów akcji.
Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem. Przy wyborze najlepszych inicjatyw brane były pod uwagę cztery aspekty: jakość merytoryczna, rzetelne i dostosowane do wieku odbiorców przedstawienie kwestii bezpieczeństwa w internecie, dotarcie do możliwie jak największej i zróżnicowanej grupy odbiorców (proporcjonalnie do wielkości oraz typu placówki i środowiska, w którym działa) oraz innowacyjność.
- Nagrodę główną dla najlepszej inicjatywy – monitor interaktywny Samsung Flip 2 wraz ze szkoleniem z obsługi ufundowany przez partnera DBI 2022 firmę Samsung – zdobyło: Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach.
- Nagrody za miejsce drugie, trzecie i czwarte – do wyboru: telewizor Sony KD65XH8077 65 lub rzutnik Epson EH-TW750, lub laptop Lenovo IdeaPad 5 – powędrowały do: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach, Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Siemianowicach Śląskich, Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku.
- Następnych trzydziestu wyróżnionych uczestników otrzymało nagrody dodatkowe (pakiety książek) ufundowane przez organizatorów konkursu.
- Nagrodę dodatkową ufundowaną przez Teatr Kamienica za najlepsze wykorzystanie form teatralnych podczas realizacji inicjatywy zdobyło Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Krakowie.
- Nagrody książkowe ufundowane przez Pocztę Polską zdobyli: Orawska Szkoła Podstawowa w Jabłonce, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Słopnicach, Szkoła Podstawowa nr 307 w Warszawie.
Patronat honorowy nad tegorocznym Dniem Bezpiecznego Internetu objęli Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami wydarzenia byli Fundacja Orange, Google, Samsung, TikTok, Meta, Librus oraz Poczta Polska.