Warsztaty dla uczniów i rodziców w Celestynowie i Podbieli
08.05.2023
27 kwietnia ekspertki Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń przeprowadziły warsztaty dla uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej w Celestynowie.Podczas zajęć pt. „Stań po dobrej stronie mocy, powiedź NIE cyberprzemocy!” młodzi użytkownicy internetu wspólnie z Julią Piechną zastanawiały się czym są dane osobowe, w jakich sytuacjach nie powinno się ich podawać online, dlaczego warto dbać o swoją prywatność, a także jak budować silne hasła.
Anna Słupska poruszyła z uczniami problem cyberprzemocy i jej różnych form, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki hejtu. Na bazie filmu Plik i Folder Odkrywcy Internetu „Głupi żart” poruszone zostały kwestie motywów, jakimi mogą kierować się hejterzy, jakie mogą być konsekwencje ich działań – zarówno dla osoby, wobec, której kierują złośliwe i agresywne zachowania, jak i samych sprawców przemocy online. Ekspertka wyjaśniła również jak ważna jest rola świadka i jak powinniśmy reagować widząc hejt w sieci.
W Szkole Podstawowej w Podbieli ekspertki spotkały się z uczniami klas I – III podczas warsztatów nt. „Tajemniczy link i kłopotów sto…”. Ewa Domańska podczas zabawy aktywizującej rozmawiała z dziećmi o tym czym są wirusy, jak mogą się rozprzestrzeniać i jak możemy się przed nimi chronić.
Po południu ekspertki NASK spotkały się z rodzicami ze Szkoły w Podbieli i podzieliły się wiedzą na temat „Jak można zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie”. Głównymi tematami były zalecenia WHO dot. dostępu najmłodszych do urządzeń ekranowych, wyniki badań dot. skutków używania urządzeń ekranowych do uspokajania małych dzieci, różnych form cyberprzemocy, jak radzić sobie, gdy dziecko dotyka hejt, jakie są pozytywne i negatywne aspekty grania w gry komputerowe online.
W spotkaniach łącznie uczestniczyło 150 uczniów i 40 rodziców.