Warto gadać o internecie – zaproszenie do udziału w serii webinarów dla młodzieży
16.11.2022
Państwowy Instytut Badawczy NASK ma przyjemność zaprosić na cykl lekcji w formie webinarów „Gadanie o internecie”, dedykowanych przede wszystkim młodzieży 13-17 lat. Dla młodych ludzi świat online jest tak samo ważny, tak samo „realny” jak ten offline. Dlatego najważniejsze jest to, aby młodzi ludzie czuli się w tym świecie bezpiecznie, ale też, aby umieli w równym stopniu korzystać z tego, co oferuje sieć, jak i codzienność poza nią. Cykl pięciu inspirujących webinarów poruszających ważne tematy z tego obszaru startuje już 22 listopada. Serdecznie zapraszamy do udziału.NASK współtworzy Polskie Centrum Programu Safer Internet, w ramach którego prowadzimy konferencje, szkolenia, działania edukacyjne mające na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Chcemy, aby w ślad za rosnącymi kompetencjami cyfrowymi, rosło też bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza jej najmłodszych użytkowników.
„Celem webinarów jest zaprezentowanie i omówienie problemów ważnych dla młodzieży, pokazanie ich jako kwestii wymagających dialogu i dyskusji między młodzieżą oraz dorosłymi." – mówi Anna Rywczyńska Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK.
Rok 2022 jest Europejskim Rokiem Młodzieży, a webinary są częścią realizowanego projektu Komisji Europejskiej Safer Internet. Ich tematyka powstała przy ścisłym udziale młodych ludzi, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby w kontekście wyzwań internetowych. Cyfrowa Przyszłość Ucznia - Młodzieżowy Panel Doradczy, działający przy Polskim Centrum Programu Safer Internet, koordynowanym przez NASK, zapewnił zarówno tematy tych webinarów, jak również występujących w nich reprezentantów młodzieży. Poza reprezentantami młodzieży, w każdym webinarze udział weźmie ekspert w omawianej dziedzinie. Wszystkie spotkania prowadzić będzie Kasia Rodek z Radia Kampus, które jest partnerem tego cyklu.
Plan wydarzeń:
22 listopada (wtorek) 13:00-14:00
Gadanie o relacjach - Kontakty międzyludzkie online i offlineW spotkaniu weźmie udział ekspertka Zyta Czechowska, polska nauczycielka, pedagożka specjalna, wykładowczyni akademicka. Nagrodzona tytułem Nauczyciela Roku 2019 oraz przedstawiciel Cyfrowej Przyszłości Ucznia - Jakub Sidorowicz.
24 listopada (czwartek) 12:50-13:50
Gadanie o graniu – czyli dlaczego gaming nie musi być złyW spotkaniu weźmie udział ekspertka dr Dominika Urbańska-Galanciak, doktor nauk humanistycznych, medioznawca, dyrektor Zarządzająca SPIDOR oraz przedstawiciel Cyfrowej Przyszłości Ucznia - Wojciech Pieńkowski.
29 listopada (wtorek) 12:50-13:50
Gadanie o twórczości internetowej – jak robić to dobrzeW spotkaniu weźmie udział ekspert dr Karol Jachymek, doktor nauk o kulturze ekspert w obszarze Generacji Z i Alpha, wykładowca SWPS oraz przedstawiciel Cyfrowej Przyszłości Ucznia - Tomasz Wnęk.
6 grudnia (wtorek) 12:50-13:50
Gadanie o mrocznych aspektach internetuW spotkaniu weźmie udział ekspert Zuzanna Polak, Kierownik w Zespole Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa, NASK oraz przedstawiciel Cyfrowej Przyszłości Ucznia - Filip Szamborski.
8 grudnia (czwartek) 12:50-13:50
Gadanie o uczeniu się – efektywne pochłanianie wiedzy w dobie technologii cyfrowychW spotkaniu weźmie udział ekspertka Marta Florkiewicz-Borkowska znana jako Pani FloBo, nauczycielka, trenerka edukacyjna, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, a także dyplomowana artterapeutka oraz przedstawiciele Cyfrowej Przyszłości Ucznia – Marta Remża oraz Filip Piotrowski.
Webinary będą transmitowane na profilu Polskiego Centrum Programu Safer Internet: https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet - każde jako osobne wydarzenie.