Wizyty studyjne online dla studentów Akademii Ignatianum w Krakowie - podsumowanie
21.06.2021
W ramach działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej NASK zorganizowana została seria spotkań ze studentami uczelni Akademia Ignatianum w Krakowie. Studenci pierwszego i drugiego roku kierunków nauki o polityce oraz zarządzania i nowych technologii w sferze publicznej spotkali się ze specjalistami i ekspertami Instytutu w trzech terminach (9, 16 i 17 czerwca br.) Wszyscy studenci uczestniczą w zajęciach ścieżki specjalizacyjnej w zakresie cyberbezpieczeństwa.Pierwsza wizyta była prowadzona przez Zespół Edukacji Cyfrowej, w którym tworzone są materiały edukacyjne i promujące bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu. Podczas spotkania studenci poznali projekty edukacyjne takie jak: Akademia NASK, Polskie Centrum Programu „Safer Internet”, OSE IT szkoła. Przybliżone zostały im dane na temat zjawiska FOMO (ang. Fear of missing out), a także rozwiązania profilaktyczne pomagające przeciwdziałać hejtowi online - projekt SELMA.
Drugie spotkanie to m.in. prezentacja na temat mediów społecznościowych w kontekście zagrożeń dezinformacyjnych (tzw. fake newsów) oraz ich wpływu na dobrostan psychiczny młodzieży (przedstawienie kampanii #bezpresji). Druga prelekcja poświęcona była działalności Zespołu Dyżurnet.pl, który działając w ramach międzynarodowej sieci INHOPE, jest hotlinem analizującym zgłoszenia nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
Ostatnie wydarzenie rozpoczęło się prezentacją Zespołu ds. Rekrutacji i Rozwoju w NASK, podczas której uczestnicy zapoznali się ze strukturą Instytutu. Zostali poinformowani o szerokich możliwościach, jakie daje im studiowanie na specjalizacji cyberbezpieczeństwo. Po ukończeniu tej ścieżki będą mogli ubiegać się o wiele ciekawych stanowisk – zarówno w NASK, jak i innych instytucjach związanych z tym sektorem.
Podczas panelu dyskusyjnego ze studentami, dołączyli eksperci badawczy pracujący bezpośrednio przy tworzeniu nowych technologii i produktów z tego obszaru. W tej części przedstawiony został produkt BotSense, przybliżona została praca w CERT Polska, a także projekt APAKT (akronim od słów: Automatyczne Przeszukiwanie, Analiza i Klasyfikacja Treści), który jest współtworzony przez Dyżurnet.pl.
Wrażenia po spotkaniach opisała studentka II roku studiów na kierunku nauki o polityce, spec. Cyberbezpieczeństwo:
„Wizyty studyjne w NASK były naprawdę ciekawe i z ogromnym zainteresowaniem słuchałam co pracownicy tej instytucji mieli nam do przekazania. Poza informacjami stricte teoretycznymi usłyszeliśmy wiele praktycznych wskazówek, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości. Wszystkie prezentacje były wyczerpujące i pozwoliły nam na poszerzenie naszej wiedzy. Bardzo cieszę się, że miałam możliwość uczestniczenia w tych zajęciach.”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniach!