Zdrowa relacja z technologiami – kluczowe porady
10.11.2021
Prawidłowy stosunek do cyfrowych narzędzi wymaga zdrowej równowagi między korzystaniem z technologii (w internecie i poza nim) i innymi rozrywkami, zainteresowaniami i zajęciami (w tym aktywnością ruchową). Równowaga ta może być inna dla każdego dziecka, ponieważ zależy od sposobu korzystania z technologii i internetu.
Czas spędzany codziennie przez dziecko przed ekranem może martwić rodziców i opiekunów. Należy jednak uznać, że ilość czasu jest mniej ważna niż jakość podejmowanych przez dziecko czynności. Zajęcia wymagające komunikacji, rozwiązywania problemów i kreatywności są bardziej wzbogacające niż zajęcia bierne (przykładowo, oglądanie programów telewizyjnych w sieci).
Z różnych badań wynika, że korzystanie z urządzeń na krótko przed pójściem spać może wpłynąć na jakość snu. W wielu badaniach stwierdzono, że emitowane przez ekrany urządzeń niebieskie światło wpływa na cykle snu. W innych wyjaśniono, że korzystanie z urządzeń elektronicznych krótko przed pójściem spać i obecność tych urządzeń w sypialni może działać zbyt stymulująco i również wpływać na sen. Urządzenia często wysyłające powiadomienia mogą skłaniać dziecko do używania ich również w nocy.
Nieprawidłowe korzystanie z technologii wywołuje objawy fizyczne, takie jak zmęczony wzrok lub zaczerwienione oczy, bóle głowy, bóle pleców lub bóle szyi i karku, a także pogorszenie nastroju. W niektórych badaniach wykazano, że nieprawidłowemu korzystaniu z technologii może również towarzyszyć zła dieta.
Rolą rodzica jest nawigowanie dziecka w internetowym świecie pełnym pułapek, ale także i pozytywnych doświadczeń. Kierując się poradami zawartymi m.in. na plakacie Plika i Foldera, a także ze wskazówkami na stronie projektu Szkoła Sieci Społecznościowych przekażesz w przystępny sposób podstawowe zasady zbalansowanego korzystania z sieci.