Nastolatki w sieci
13.07.2018
15 lipca jest światowym dniem bez telefonu komórkowego. Sami miłośnicy nowoczesnych technik komunikacyjnych proszą, by wyłączyć komórki i smartfony na jeden dzień. Czy wiele osób tak postąpi w tym roku? Trudno to oszacować. Na pewno jest grupa, której będzie niełatwo to zrobić: młodzież.
Badanie „Nastolatki 3.0” pokazały, że nastolatki korzystają z internetu bardzo intensywnie. Wśród młodego pokolenia korzystanie z internetu stało się wręcz normą społeczną. Zdecydowana większość młodzieży (86,2%) deklaruje, że korzysta z niego codziennie, w tym 43,2% jest bez przerwy online (za sprawą urządzeń mobilnych – głównie smartfonów).
Zdecydowanie najpopularniejszymi urządzeniami do połączenia z globalna siecią są dla młodzieży (zarówno gimnazjalnej jak i ponadgimnazjalnej): smartfon (54,3%), laptop (53,5%) oraz komputer stacjonarny (51,8%).
Na długość czasu korzystania z internetu mocno wpływa płeć nastolatków. Dziewczęta częściej niż chłopcy łączą się z siecią za pomocą telefonu komórkowego. Natomiast chłopcy więcej czasu przebywają w internecie przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego i konsoli do gier. Ma to związek z tym, że chłopcy chętniej niż dziewczęta grają w gry komputerowe.
Wyniki badania pokazują także, iż średni czas korzystania z internetu ma związek z wiekiem respondentów: wraz z nim rośnie średni czas korzystania z telefonu komórkowego oraz komputera stacjonarnego (młodzież w wieku licealnym poświęca im więcej czasu). Starsi natomiast krócej korzystają z laptopa, konsoli do gier i tabletu.
- Na podstawie raportu z badania „Nastolatki 3.0”, Warszawa 2017.