Cyberprofilaktyka NASK
a a a a
Quiz dla rodziców - Rozwiązanie
Quiz dla rodziców - Rozwiązanie

Quiz dla rodziców - Rozwiązanie

0 / 20 poprawnych

 1. Rozwiń skrót IoT.

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C. Skrót IoT to skrót od nazwy Internet of Things (Internet rzeczy). Są to różne urządzenia połączone ze sobą i kierowane zdalnie za pomocą Internetu.

 2. Co to znaczy smart?h4>

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: Inteligentny. „Smart” to słowo pochodzące z języka angielskiego. Jego odpowiednikiem w języku polskim jest słowo „inteligentny”. W dzisiejszych czasach, słowo „smart” używamy do określenia urządzeń, które maja więcej niż jedno zastosowanie, np. smartphone – wykorzystujemy go nie tylko do dzwonienia, ale także możemy robić nim zdjęcia, przeglądać maile, grać itp.

 3. Zaznacz grupę, w której znajduje się rzecz, której nie można podłączyć do Internetu.

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź B: telefon, stół w jadalni, piekarnik. Telefon z internetem to dzisiaj nieodłączny element codziennego życia osobistego i zawodowego wielu ludzi. Piekarnik oczywiście można podłączyć do sieci i bardzo wiele z takich urządzeń ma już takie funkcje. Typowy stół w jadalni czy salonie jeszcze nie należy do grupy przedmiotów podłączanych do sieci, ale … :)

 4. Określ, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe - "Zabawki typu smart mogą pobierać dane użytkowników."

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A. Zabawki smart zbierają dużo informacji o użytkownikach. Jeśli mają wbudowany mikrofon, mogą rejestrować dźwięki, np. komunikację dziecka z urządzeniem czy rejestrować dźwięki z całego mieszkania, a zabawki z wbudowaną kamerą, mogą nagrywać obraz…

 5. Zaznacz, które z poniższych zdań jest prawdziwe.

  Odpowiedź niepoprawna

  ZBłędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź B. Zabawkom cyfrowym mogą towarzyszyć zagrożenia związane z potencjalnym dostępem do danych dzieci, zapisów ich interakcji z zabawką oraz do danych rodziców. W niektórych cyfrowych zabawkach umieszczane są mikrofony i kamery rejestrujące, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że systemy te zbierają dane i przechowują je w chmurze. Dlatego niezabezpieczone lub nieodpowiednio zabezpieczone zabawki mogą stanowić cel hakerów. Taka sytuacja już się zdarzyła i była związana z wykradzeniem ponad dwóch miliardów nagrań z popularnych maskotek rejestrujących informacje nagrywane przez dzieci dla rodziców, w których maluchy zdradzały między innymi swoją tożsamość.

 6. Czy wszystkie zabawki typu smart mogą być podłączone do Internetu?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź B. Czasem zabawki edukacyjne, których nie da się podłączyć do internetu, także określa się jako smart, bo pomagają rozwijać wyobraźnię dziecka, jego kreatywność, inteligencję emocjonalną czy też zdolności manualne.

 7. Jak myślisz, w którym roku powstał termin IoT (Internet Rzeczy)?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A. . Termin Internet Rzeczy (Internet of Things) został wymyślony w 1999 r. przez Brytyjczyka Kevina Ashtona, współzałożyciela i dyrektora wykonawczego firmy Auto-ID Center.

 8. Sztuczna Inteligencja to:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A. Sztuczna Inteligencja to system, który potrafi doskonalić się przy pomocy zgromadzonego doświadczenia (danych) i nabywania na tej podstawie nowej wiedzy.

 9. Które z poniższych urządzeń należy do grupy Internet Rzeczy?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A, czyli Smart watch. Smartzegarek – elektroniczne urządzenie mobilne typu wearables z ekranem dotykowym, wielkości naręcznego zegarka spełniające wszystkie funkcje tradycyjnego zegarka elektronicznego oraz dodatkowo posiadające niektóre funkcje smartfona.

 10. Ile czasu dziennie może korzystać młodsze dziecko z tabletu?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A: jednorazowo 15-20 minut. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej zalecają, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie korzystały urządzeń ekranowych, w tym tabletów i smartfonów, a dzieci w wieku 3-6 lat nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie, a jednorazowo nie korzystały z nich dłużej niż 15-20 minut (dziennie 30 minut do dwóch godzin w zależności od wieku dziecka.

 11. Czy filtry bezpiecznego wyszukiwania (np. SafeSearch) w popularnych wyszukiwarkach są dodatkowo płatne?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: jest całkowicie bezpłatne. Rozwiązania oferowane przez producentów wyszukiwarek internetowych jest całkowicie bezpłatne. Włączenie tego rodzaju usługi pozwala na odfiltrowanie z wyników wyszukiwania treści nieodpowiednie dla dzieci. Takie rozwiązania nie gwarantują 100% skuteczności, ale wspomagają rodziców w ochronie dzieci przed treściami „dla dorosłych”.

 12. Czy wszystkie gry dostępne w sklepach z aplikacjami są bezpieczne dla dziecka?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź B: NIE. Nie wszystkie gry są odpowiednie dla dzieci. W sklepie z aplikacjami, szukaj takich, które posiadają odpowiednie oznaczenia PEGI lub inne, która pokazuje wiek dla którego jest przeznaczona. Uważaj na mikropłatności, upewnij się, że dziecko nie będzie w stanie samodzielnie kupować dodatków do gier. Bez względu na wartość edukacyjną gry, pamiętaj, aby dziecko nie grało codziennie i określ zasady dotyczące czasu, jaki może przeznaczać na gry komputerowe.

 13. Zdjęcie dziecka umieszczona profilu rodziców na portalach społecznościowych jest:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A: NIE. Dostępne dla wszystkich, chyba że zostały zmienione ustawienia. Zazwyczaj domyślne ustawienia prywatności pozwalają na zobaczenie Twoich postów znajomym, a czasem nawet znajomym znajomym. Oznacza to, że grupa osób, które mogą zobaczyć zdjęcie Twojego dziecka jest niezwykle potencjalnie duża. Wrzucając do Internetu Twoje zdjęcie, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby wszyscy je oglądali. Zadbaj o ustawienia prywatności.

 14. Zdjęcie zamieszczone w internecie jest bezpieczne, o ile umieszczam je na swoim profilu w zaufanym portalu

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź B: NIE. Zdjęcie raz wrzucone do internetu zaczyna żyć własnym życiem. Każdy może je pobrać i opublikować w dowolnym kontekście, również zmodyfikowane. Nic w internecie nie ginie. Może również zostać umieszczone w serwisach łamiących prawo. Wrzucając do Internetu Twoje zdjęcie, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby Tak się stało.

 15. Dziecko powinno być chronione przed:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: Przed wszystkimi treściami i kontaktami nieodpowiednimi dla wieku. Kontakt z takimi treściami często powoduje negatywne emocje u dziecka. Pornografia oglądana przez dzieci i młodzież może kształtować w nich fałszywe poglądy na sferę seksualności, a wyniki badań potwierdzają, że częsty kontakt dzieci z tego rodzaju treściami może prowadzić do problemów w sferze seksualności w późniejszym wieku. Natomiast kontakt z przemocą (np. poprzez gry komputerowe) może prowadzić do zachowań agresywnych.

 16. Programy do kontroli rodzicielskiej:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: Można znaleźć również bezpłatne i dla różnych typów urządzeń. Programy do kontroli rodzicielskiej są dostępne dla różnych typów urządzeń i można również znaleźć rozwiązania bezpłatne. Programy tego typu dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności dziecka online itp.

 17. Serwisy wideo są świetnym źródłem rozrywki dla dzieci. Można znaleźć tam programy i filmy dla dzieci.

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: Trudno powiedzieć. O ile serwisy nie są dedykowane wyłącznie dla dzieci należy bardzo uważać, ponieważ nawet bajki mogą zawierać nieodpowiednie treści, albo linkować do innych serwisów. Nie należy zostawiać dziecka samego z serwisem wideo.

 18. Gdy sami odkładamy telefon lub wyłączamy komputer, kiedy dziecko przychodzi do nas:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Najmłodsze dzieci najwięcej uczą się poprzez modelowanie, czyli po prostu dzięki przykładom ze strony rodziców. Jeżeli rodzic wybiera urządzenie elektroniczne częściej niż osobisty kontakt z dzieckiem i innymi członkami rodziny, może spodziewać się podobnych zachowań ze strony dziecka. Urządzenia mobilne to świetne źródła rozrywki i wiedzy, ale nie zapominajmy, że dzieci najlepiej rozwijają się poprzez interakcję twarzą w twarz z innymi ludźmi.

 19. Zasady korzystania z internetu powinny:

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź C: Zostać ustalone gdy pierwsze raz dziecko korzysta z internetu i być zmieniane wraz z rosnącym dzieckiem. Im wcześniej wprowadzimy zasady korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych tym łatwiej będzie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zasady powinny być jednak zdroworozsądkowe i zmieniać się wraz z rozwojem dziecka. Najmłodsze dziecko powinno mieć wyznaczone godziny i dni korzystania z elektroniki, a ponadto jego działania w sieci powinny być ograniczone odpowiednim oprogramowaniem filtrującym i/lub kontroli rodzicielskiej. Starsze dziecko może spędzać więcej czasu w sieci oraz mieć szerszy dostęp do zasobów internetu, ale pewne minimalne zasady ciągle powinny obowiązywać (np. nie korzystanie z urządzeń podczas wspólnych posiłków).

 20. Ile urządzeń będzie prawdopodobnie podłączonych do globalnej sieci do 2020 roku?

  Odpowiedź niepoprawna

  Błędna odpowiedź. Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A: między 20 a 50 miliardów. Eksperci z firmy badawczej Gartner prognozują że do 2020 roku oprócz biurowych i domowych komputerów, smartfonów i tabletów do globalnej sieci podłączonych będzie 26 mld urządzeń. Podczas gdy amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Cisco prognozuje, że do 2020 roku do globalnej sieci podłączonych będzie nawet 50 miliardów urządzeń.

Czy chcesz otrzymać imienny dyplom z wynikiem quizu?

Zobacz pozostałe quizy

Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej)
Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej)
OUCH! - Quiz z podstaw cyberbezpieczeństwa
do góry Menu Strony

Ustawienia plików Cookie

Na naszych stronach używamy różnych technologii, by zoptymalizować Państwa doświadczenia online. Obok wymaganych plików cookie, które zapewniają funkcjonalność stron, należą do nich także technologie służące np. do anonimizacji analizy stron lub do wyświetlania ukierunkowanej reklamy. Korzystanie z nich jest dobrowolne i wymaga zgody. Zgodę można w każdej chwili wycofać ze skutkiem na przyszłość.
Zobacz szczegółową Politykę PrywatnościWymagane
Sesyjne pliki Cookies wymagane do działania strony, przechowywane podczas wizyty na stronie, np zapamiętany wybór języka strony

Statystyczne
Anonimowe statystyki odwiedzin strony oraz zachowania użytkownika

Zewnętrzne
Pliki Cookies od zewnętrznych dostawców usług takich jak filmy Youtube